Absolvent Pavel Filípek se po studiích vydal na dráhu konzultanta a správce IT systému

Střední Morava – Žijeme v době, kdy absolventi těžko hledají práci. Nezaměstnanost absolventu středních a vysokých škol je tématem, které za současného ekonomického vývoje trápí řadu evropských zemí. Nevyhýbá se ani České republice a našemu regionu.

U mladých lidí přitom však nejde jen o dočasnou ztrátu příjmu, první léta praxe totiž významně předurčí jejich další kariéru. Mladí, kteří nezískají žádnou relevantní pracovní zkušenost a jsou dlouho bez práce, po odeznění krize většinou na druhé koleji zůstanou. Zaměstnavatelé totiž dají u lepších míst raději přednost čerstvým absolventům.

Pro Pavla Filípka pocházejícího z Vilémova na Hané je práce s grafikou a budování webových stránek koníčkem už od střední školy. „Když jsem po střední škole váhal, kam půjdu studovat, narazil jsem úplně náhodou na Moravskou vysokou školu Olomouc. Původně jsem si říkal, že ekonomická škola mně bavit nebude, ale zjistil jsem, že tam mohu studovat obor Podnikové informační systémy,“ vzpomíná mladík na své rozhodnutí. Usoudil, že by mohlo být zajímavé spojit studium počítačů a podnikových procesů. Nyní pracuje jako konzultant a správce informačního systému firmy BEDNAR FMT, která patří mezi největší dodavatele zemědělských strojů ve střední Evropě.

„Naše firma má kolem sto čtyřiceti zaměstnanců. Zajištuji kompletní správu informačního systému a vyvíjím pro něj potřebné nové moduly,“ říká Filípek.

Znalosti ze školy se mu teď hodí. „Jsme výrobní podnik s množstvím procesů, které se musejí zavádět do informačního systému. Od výdejů a příjmů ve skladu, evidence zásob, výrobního procesu až po úcetnictví. Vytváříme tak velice rozsáhlou a složitou databázi.“ MVŠO je zaměřena na bakalářské studium pro střední management malých a středních podniků.

Obor podnikových informačních systémů nenabízí náhodou. Školu založila společnost TESCO SW, přední česká společnost v oblasti vývoje a výroby specializovaných informačních systému. Dodnes ji finančně podporuje.

V průběhu studia Pavel Filípek s překvapením zjistil, že obor podnikových systému na MVŠO je zaměřen také na ekonomii, managament a podnikovou ekonomiku.

Jenže tyto znalosti využil hned u příjimacího pohovoru do práce. „Zkušeností získaných pri studiu určite nelituji. V managementu jsem se naučil různé návyky při vedení firmy a principy práce v týmu,“ vysvětluje Filípek přínosy svého studia. Doufejme, že podobných příběhu bude více, pro dobro ekonomiky nejen v našem regionu.

Přílohy