Článek o Vilémovu publikovaný v Bulletinu č. 9 k projektu UNIVES - Olomoucké školství partnerem venkova.
Mé jméno je Pavel Filípek a jsem absolventem Moravské vysoké školy Olomouc v oboru Podnikové informační systémy. Je mi 23 let a pocházím z malebné vesnice Vilémov, která se nachází na úrodné půdě Hané. Ve volném čase zabývám tvorbou webových prezentací a aplikací. S touto činností je taký spojený grafický design a tvorba různých grafických návrhů,šablon, letáků atd.
Jak se dnes žije mladým lidem na venkově?
Venkov je důležitou součástí celostátní ekonomiky, protože je zde soustředěno téměř 90%zemědělství. Veškeré potraviny živočišné i rostlinné výroby, které jsou z České republiky,jsou od nás z venkova. Já jako mladý člověk se dívám na venkov jako na svůj domov,protože jsem se zde narodil a vyrůstal. Od svého prvního kroku a poznávání světa kolem sebe, se venkov hodně změnil. V mém mládí bylo téměř v každém stavení zemědělské zvíře a za "humny" se pěstovaly na každém políčku brambory nebo obilí. V dnešní uspěchané době se již i tohoto upustilo, protože každý si raději zajede do města potraviny nakoupit. Už se totiž nikomu nevyplatí doma něco pěstovat, protože na to nemá čas a neměl by peníze ani na živobytí. Trend mladých lidí z venkova i z měst je, mít minimálně maturitu, i když toto už přestává pomalu platit a přesouvají se požadavky o stupínek výše a to na vysokoškolské vzdělání. Ovšem nemohu tvrdit, že toto platí u všech, protože někteří zůstávají ještě u původních řemesel, jako je truhlář, autoklempíř, zedník, elektrikář atd. I tato řemesla jsou stále potřeba, protože bez nich bychom se taktéž neobešli.
Co se ve vaší obci za poslední období změnilo?
V posledních letech byly v naší obci docela velké změny. V horizontu deseti let byla vybudována plynofikace, vodovod, zakopány do země telefonní dráty a v posledních dvou letech se uskutečnila výstavba hloubkové kanalizace a čističky odpadních vod. Na nejvyšším bodě v obci, na kopci zvaném "Homola", byl vybudován altánek s příjemným zázemím a ohništěm, ze kterého je krásný rozhled na celou Hanou od Šternberka přes Olomouc až k Přerovu. Také v katastru obce pramení známá hanácká řeka Blata. Její pramen zvaný "Fôňkova stôdánka" je ukrytý na sever od vesnice v lese, kde je uděláno krásné posezení a můžete se zde napít přímo z pramene. Zmíněné zázemí, pramene řeky Blaty, bylo opraveno v roce 2010 partou dobrovolníků.
Co se Vám ve Vilémově líbí?
V naší obci je toho mnoho, co bych mohl jmenovat. Je zde velice malebná krajina a nejhezčí pohled je na Vilémov v jarním nebo podzimním období. Moje rodná ves je totiž obklopena ze všech stran ovocnými sady, proto na jaře, když je vše v rozkvětu, vypadá Vilémov jako položený v bílé peřině, naopak na podzim je Vilémov a jeho barevná rozmanitost přírody jako vystřižená z uměleckého obrazu. Všude kolem máme také lesy, takže na zdravotní procházky po čerstvém vzduchu jako stvořené. Rád také chodím na houby, protože jich tu roste nespočetně a jejich minerály a vitamíny působí blahodárně na lidský organizmus. Také tu máme Centrum pro aplikaci obnovitelných zdrojů energie při Pravoslavné akademii Vilémov, které pořádá různé přednášky o obnovitelných zdrojích energie a má svoji vlastní větrnou elektrárnu v Protivanově a na střeše kláštera jsou umístěny solární panely pro ohřev vody a výrobu energie. Pokud se jedná o typicky hanáckou věc, tak tu máme vlastní pálenici založenou již v roce 1905.
Kdybyste mohl investovat peníze ve Vilémově, na co byste je použil, co podle Vás ve Vilémově Chybí?
Pokud bych mohl investovat peníze do obce Vilémov, první věc by byla nová komunikace a její další ramena v obci, protože po zmiňovaném budování sítí (plyn, voda, kanalizace) jsou přístupové cesty a hlavní silnice v hrozném stavu. Určitě bych vybudoval i chodníky a novýobecní rozhlas.
Jakou práci vykonáváte pro obec Vy? Jak jste se k ní dostal?
Já pracuji pro obec jako správce informačních technologií a zastávám také pozici hlavníhowebmastera obecního webu, který už vyvíjím od roku 2002. Tehdy jsem se k této práci dostal tak, že jsem náhodou natrefil na web naší obce a zjistil jsem, že na něm nebyly dělané změny více jak šest let. Tehdy jsem šel na obec za starostou zeptat, proč tam nejsou aktuální informace a on mi nabídl, že za měsíční odměnu můžu tyto to stránky spravovat já.Samozřejmě jsem souhlasil, protože mít pravidelný měsíční příjem bylo něco úžasného pro kluka, který je ještě na základní škole. Asi v roce 2007 jsem se také stal správce IT na obci,protože jsem byl vždy rychle k dispozici.
Co Vás na této práci baví?
Dělám něco pro svoji rodnou ves a zároveň i to, čemu se věnuji ve volném čase. Vývoj webu je mým koníčkem již delší dobu. Vilémov je krásnou hanáckou vesnicí a baví mne také, když o ní mohu tyto informace sdělovat na webu, cílem je, aby k informacím z obce měli přístup nejen místní občané,ale i turisté, kteří k nám zamíří.
Vilémov je obec v okrese Olomouc. Leží v podhůří Drahanské vrchoviny přibližně 14 km jihozápadně od Litovle. Obec se svažuje od západu k východu, střední nadmořská výška obce je 401 m.n.m. Půda je zde méně úrodná než na Hané, ale za to se zde nalézá víc přírodních krás. Vilémov má 461 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 855 ha.
Jméno obce - Wylemow - je poprvé zaznamenáno v zemských deskách olomouckých z roku 1368, kdy ji Janek ze Stražiště prodal Albrechtu ze Stařechovic. Od konce 14. století se vyskytuje název Vilímov, až v roce 1925 získala obec současný název.
Přílohy
- článek v Bulletinu č. 9 (414 kB)
21.10.2015
- blata (64 kB)
25.11.2015
- pr_kostel (28 kB)
25.11.2015