První dovolenou, o které budu psát, jsme strávili na řeckém ostrově Rhodos. Tento ostrov má rozlohu 1.398 km2. Nejvyšším vrholem je hora Attaviros s nadmořskou výškou 1.215 m. n. m. Přibližný počet obyvatel je 110.000 z toho “hlavní město” ostrova – Rhodos má 55 – 60.000 obyvatel. Nejrušnějším střediskem na ostrově je letovisko Faliraki, kde jme také strávili naši dovolenou v první půlce srpna.

Tento článek jsem se rozhodnul napsat z toho důvodu, že na internetu není žádná stránka, kde by byli kompletně vypsané doporučené cíle, které je dobré na ostrově navštívit. Dalo to hodně práce a zjišťování z různých zdrojů, než jsme si dali dohromady všechna místa, která jsme navštívili. K cestování jsme si zapůjčili auto. Auto půčovny a moto půjčovny jsou doslova “na každém rohu”, ovšem ne vždy levné. My jsme vsadili na jistotu a rezervovali si auto u řeské společnosti AutoTour. Mile mě překvapili cenou oproti jiným společnostem. My jsme si půjčovali auto na 3 dny (to je minimum u této společnosti) a platili jsme 45€ / den tzn. 135€ za půjčení + jsme si kupovali benzín (cca 1,7€ / litr). Ještě lepší zjištění bylo, že jsme dostali auto z vyšší třídy naž jsme si zaplatili. Měli jsme auto NISAN Micra v bílé barvě s klimatizací.

nissan-micra

Auto jsme dostali den předem v 21,30 což byla značná výhoda, protože jsme chtěli vyjíždět hned brzo ráno po snídani. Velice se mi tato nabídka líbila a spokojenost byla i s půjčovnou.

Náš první den jsme absolvovali nejnáročnější výpravu a taky časově nejdelší. Měli jsme v plánu jet na nejjižnější bod ostrova, potom kousek na severo-západ a vnitrozemím zpět do hotelu ve Faliraki. Ovšem plány jsme v průběhu dne změnili a rozhodli ze objet ostrov komplet celý dokola, po jiho-východním pobřeží dolů a po severo-západním pobřeží směrem nahoru.

Naše 1. zastávka byla u známého města, na ostrově Rhodos, a to sice město Lindos. Typické bílé domy tvoří nádherný pohled na celé městečko Lindos, nad kterým se tyčí skalisko s akropolí Lindos, která patří mezi nejkrásnější archeologické památky na ostrově. Nejzajímavěší z akropole jsou tyické dórské sloupy, které jsou nejvíce vidět u pozustaků chrámu Athény Lindoské. Odtud se vám naskytne nádherný pohled na krásné širé moře a rozmanité pobřeří kolem městečka Lindos. Vedle městečka Lindos, kousek na jiho-východ se nachází zátoka sv. Pavla, která je mimo jiné krásně vidět z akropole. V této zátoce jsme se zastavili okoupat a užili si krásně průzračnou vodu a nezapomenutelný pohled na akropoli, kterou ze zátoky máte jako na dlani.

Doporučení, rady:

 • Parkoviště: N36.09423, E28.083353
  • toto parkoviště není placené a je i v dobré vzdálenosti cca 10min chůze
 • Doporučujeme přijet hned ráno cca 8,20. Je to kvůli záplavě turistů, která začíná kolem 9h.
 • Cena na akropoli: 6€
Foto z města Lindos:
Naše 2. zastávka byla na jihu ostrova u ostrůvku Prasonisi. Prasonisi je známou a velmi vyhledávanou pláží kvůli přírodní zajímavosti a to že se zde slévají dvě moře – Egejské a Středozemní. Také tu neustále fouká což je velice příjemné a hlavně vhodné pro surfing a kitesurfing, což je surfování za větrným drakem. Těchto surfařů tu byli stovky (můžete vidět na fotkách níže). Napřed si vyzkoušejte skvělé vlny Egejského moře a potoé se nezapomeňte vydat na návštěvu ostrůvku Prasonisi, kde získáte plno zážitků a hlavně nezapomenutelný pohled na krásnou pláž mezi slévajícími moři a také na moře kolem dokola ostrůvku.
Doporučení, rady:
 • Parkoviště: N35.891088, E27.773735
  • toto parkoviště není placené a je přímo na pláži
 • Doporučujeme navštívit hned po návštěvě Lindosu a přijet kolem 12h a zůstat alespoň 3h. Jste sice celou dobu na slunci, ale díky příjemnému vánku se zde dá vydržet a určitě nevynechejte návštěvu ostrůvku Prasonisi.
Foto z Prasonisi:

 

Naše mezi-zastávka před hradem Monolithos byla na oblázkové pláži egejského moře, které je známé svojí velkou bouřlivostí a krásnými vlnami.

Foto z oblázkové pláže:

Naše 3. zastávka byla na známé zřícenině hradu Monolithos. Jedná se o bývalou johanitskou pevnost, který byla v roce 1476 postavena na 236 metrů vysokém skalním bloku v překrásné pobřežní oblasti v západním cípu ostrova Rhodos. Dnes už z původní pevnosti zbývají prakticky jen obvodové zdi, ale místo přesto působí monumentálně. Kromě nové kaple jsou v objektu ještě dvě původní, z nichž jedna má polorozpadlý klenutý strop, kterým je vidět obloha i širé moře. I doprava sem je velmi jednoduchá – autem se dá dojet až na malé parkoviště přímo pod hradem, odkud vede k hradu skrze malý lesík jen pár schodů. I když kvůli ničemu jinému, určitě se toto místo vyplatí navštívit kvůli překrásnému výhledu na modré moře i zelené svahy okolní kopcovité přírody[1].
Doporučení, rady:
 • Parkoviště: N36.123633, E27.726767
  • toto parkoviště není placené
 • Hrad je vzdálen od parkoviště cca 100m a výhlídka za to opravdu stojí, proto doporučujeme se zde určitě zastavit.
Foto z hradu Monolithos:
Dále jsme pokračovali po severo-západním pobřeží. V horní třetině ostrova (cca 34km západně od města Rhodos) byla naše poslední zastávka v městečku Kamiros. Kamiros je pozůstatek města, které bylo několikrá zničeno zemětřesením a několikrát opraveno. Bylo vybudováno již v 2. tisíciletí před naším letopočtem a bylo velice dobrou prosperující osadou. Při druhém zemětřesení roku 142 n. l. již město nebylo nikdy obnoveno a postupně zchátralo. Můžete zde krásně vidět starověkou Řeckou kulturu a architekturu. Nyní je opět městečko opravováno z fondů EU.
Doporučení, rady:
 • Parkoviště: N36.337011, E27.919171
  • toto parkoviště není placené
 • Parkoviště přímo u vstupu do městečka.
 • Cena do města: 4€
Foto z městečka Kamiros: